• BIST 75.638
  • Altın 99,727
  • Dolar 2,9245
  • Euro 3,0965
  • İstanbul 10 °C

14. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla Ve Gölge Oyunları Festivali Başladı

14. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla Ve Gölge Oyunları Festivali Başladı
Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından, Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi'nin işbirliğiyle düze...

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından, Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi'nin işbirliğiyle düzenlenen '14. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali' başladı. Yurt içi ve yurt dışından 18 kukla grubunun gösteri yapacağı festival 5 gün sürecek.

'14. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali' Tayyare Kültür Merkezi'nde sahnelenen ilk oyun ile başladı. Festivalin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Karagöz ve Hacivat'ın gölge oyunlarında bir dünya markası olduğunu söyledi. Altepe, ''Kukla ve gölge oyunları açısından da Bursa önemli bir merkez. Bildiğimiz gibi Karagöz ve Hacivat Bursalı. Onlar dünya kültüründe, gölge oyunlarında önemli bir marka. Bursa olarak Karagöz ve Hacıvat'ı tescil ettirdik. Bursa kültür ve medeniyetin beşiği. Burada her türlü kültür ve sanat faaliyetinin yapıldığı merkezler var. Bursa bu bakımdan çok zengin. 14. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali'ne gelecek çocuklara, gençlere ve ailelerinin hoşça vakit geçirmelerini diliyorum." dedi.

UNIMA Türkiye Milli Merkezi Başkanı Mevlut Özhan da marifetin iltifata tabi olduğunu belirterek, her sanatta olduğu gibi kukla ve gölge sanatının da ilgi gördüğü yerde yaşayabildiğini kaydetti. Özhan şöyle devam etti: “Bursa bu sanata ilgisini esirgemiyor. Festivale yurt dışından ve yurt içinden katılanlar gölge oyununda değişik teknikler sergileyecekler. Biz de hem kendimizi dünyaya tanıtmış oluyoruz, hem de diğer ülkelerin gölge oyunlarını tanımış oluyoruz.”

Konuşmaların ardından festivalin ilk gösterisi olarak Bursa Karagöz Tiyatrosu'ndan Şinasi Çelikkol'un 'Çifte Cadılar' oyunu sahnelendi. 14. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali 26 Kasım tarihine kadar sürecek. CİHAN

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 haberimport.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim